fot. Teresa Kasprzycka/Shutterstock

Zioła = Zdrowie

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia nawet w późnym wieku jest oczywiście sport i ruch na świeżym powietrzu ale możemy też wspomóc się odpowiednią dietą i naturalnymi ziołami które możemy przyrządzić sami w domu. Do cennych darów natury zaliczamy wiele ziół, przypraw i owoców. Poniżej przedstawię wam kilka z nich oraz opiszę ich lecznicze właściwości jaki i też sposób ich przygotowania.

Skrzyp Polny

Jest to roślina dość pospolita więc nie trudno ją spotkać na pobliskiej łące czy też polanie. Skrzyp posiada wiele pożytecznych właściwości do których zaliczamy przede wszystkim jego pozytywny wpływ na cerę, włosy, paznokcie i cerę. Jeśli komuś zależy na tym aby jego włosy rosły szybciej powinien pić napary ze skrzypu każdego dnia, a po jakimś czasie zauważy pierwsze rezultaty. Po takiej kuracji ziołem skrzypu włosy staja się mocniejsze, nie wypadają, nie siwieją i są pełne połysku, a paznokcie stają się mocniejsze, bez brzydko wyglądających przebarwień. Wyciąg ze skrzypu polnego stosuje się również przy puchlinie wodnej, chorobach nerek i prostacie Gotuje się go w wodzie miękkiej pod przykryciem przez 25 - 30 minut, następnie przecedza i pije. Jeżeli palisz duże ilości papierosów i męczy cię kaszel którego chcesz się pozbyć to warto pic napar sporządzony na bazie skrzypu polnego i korzeniu ślazu. Cztery łyżki skrzypu gotować w 500ml wody przez 25 minut pod przykryciem następnie dodać łyżkę korzenia ślazu i gotować to wszystko razem przez pięć minut. Taką kurację należy co jakiś czas powtarzać aby przyniosła rezultat i widoczną poprawę. Jak pozyskać ziele skrzypi polnego? To proste wystarczy iść na łąkę gdzie rośnie skrzyp, zerwać kilka roślin a następnie wysuszyć. Skrzyp schnie bardzo szybko ale trzeba pamiętać że najlepsze właściwości ma wtedy gdy zachowuje swój zielony kolor dlatego nie należy przesadzić z zbyt długim suszeniem.

Kwiat Lipy

Kwiat lipy zawiera flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę PP oraz śluz. Wykazuje właściwości przeciwskurczowe, żółciopędne oraz przeciwbólowe. Kwiat lipy szczególnie polecany jest przy przeziębieniach, grypie, kaszlu, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Lipę można spotkać w parkach, ogrodach i w lesie. Lipa jak sama nazwa wskazuje kwitnie w lipcu ale są tez odmiany które kwitną wcześniej. Kwiaty lipy zbieramy i suszymy gdy są już w pełni rozwinięte. Herbatę z lipy przygotowujemy z suszonego kwiatu który gotujemy pod przykryciem ok 30 min.

Głóg

Ziele głogu to doskonały środek przy nadciśnieniu które jak wiadomo występuje bardzo często u osób starszych ale i też młodych. Nie bez powodu nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą gdyż w pierwszych fazach choroby jest ono praktycznie nie odczuwalne dopiero później daje o sobie znać. Właściwościami uzdrawiającymi obdarzone są zarówno kwiatostany, jak i owoce głogu. Najlepszą porą zbioru kwiatów jest początek kwitnienia drzew, gdyż w pełnym rozkwicie szybko osypują swe płatki. Owoce głogu zrywa się jesienią, od września. Herbatki z głogu działają uspokajająco i korzystnie wpływają na stan żył a tym samym obniżają ciśnienie.