fot. Aleksandar Todorovic/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Joga – zdrowy trend

Od dłuższego czasu w Europie i Stanach Zjednoczonych rośnie zainteresowanie jogą. Zaczęło się od hipisów, pacyfistów, artystów i ludzi szukających sensu życia w filozofii Dalekiego Wschodu. W drugiej połowie XX wieku nastąpił bowiem sprzeciw wobec konsumpcyjnego stylu życia, a rosnąca globalizacja ułatwiła sięgnięcie po wzorce kultury azjatyckiej.

Obecnie jogę uprawiają przedstawiciele niemal wszystkich grupy społecznych: począwszy od amerykańskich celebrytek, pragnących utrzymać smukłą sylwetkę, poprzez starających się zachować jak największą aktywność emerytów, skończywszy na rozbrykanych maluchach (istnieje także joga dla dzieci). Jak widać każdy może odnaleźć w jodze coś dla siebie i każda motywacja jest dobra, aby rozpocząć jej praktykowanie.

Tylko jak odpowiedzieć na pytanie czym jest joga? Filozofią, sportem, stylem życia? Każda z tych odpowiedzi jest poprawna, gdyż podanie jednoznacznej definicji jest niestety niemożliwe. Najogólniej przyjmuje się, że jest to system ćwiczeń fizycznych i umysłowych mający swoją genezę w Indiach. Istnieje wiele jej odmian. W zachodnim świecie największą popularność zyskała sobie tzw. hathajoga, która skupia się głównie na rozwoju ciała, poprzez wykonywanie odpowiednich pozycji - asan oraz ćwiczeniach oddechowych (pranajama).

Coraz więcej osób uprawiających jogę spotkać możemy także w Polsce. Najpopularniejszym rodzajem hathajogi w naszym kraju jest joga iyengarowska. Jej twórca - Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar jest obecnie jednym z największych autorytetów w dziedzinie jogi na świecie. Metoda Iyengara zyskała sobie szerokie grono zwolenników między innymi z powodu możliwości wykonywania ćwiczeń przy pomocy różnego rodzaju sprzętu: pasków, drewnianych kostek, krzeseł lub wałków. Podnosi to efektywność asan zarówno w przypadku nowicjuszy, jak i osób praktykujących od wielu lat.

Joga jest więc dyscypliną, którą uprawiać mogą wszyscy. Jej pozytywne aspekty wyróżnia się nie tylko w sferze fizycznej, ale także duchowej. W wielu przypadkach zbawiennie działa na problemy z kręgosłupem. Ponadto łagodzi nieprzyjemnie dolegliwości towarzyszące menstruacji. Pozwala również odzyskać spokój, wyciszyć się i nauczyć panować nad stresem. Osoby praktykujące jogę przy doborze odpowiednich ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora dłużej mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i czerpać radość z życia. 90-letni B. K. S. Iyengar, który ćwiczy już od 70 lat wciąż zadziwia niesamowitą witalnością i energią.

Cechą, która niewątpliwie wyróżnia jogę na tle innych zestawów ćwiczeń jest to, że równomiernie rozwija na płaszczyźnie cielesnej i umysłowej. Wprowadza w życie dyscyplinę, harmonię i higienę, otwiera na niezwykłe doświadczenia oraz daje wiarę w podejmowanie nowych wyzwań. Wymienione korzyści płynące z praktykowania jogi z całą pewnością stały się przyczyną, dla której zyskała sobie tak ogromną popularność w kulturze Zachodu. Koronnym argumentem świadczącym o pozytywach płynących z jogi powinien być fakt, że przetrwała tysiące lat, wykroczyła daleko poza granice Indii i znajduje zwolenników wśród coraz większego grona ludzi.